Международен фестивал на маскарадните игри Сурва 2025: Традиции, преживявания и как да се потопим в магията на българските обичаи

13.01.2025
Международен фестивал на маскарадните игри Сурва 2025: Традиции, преживявания и как да се потопим в магията на българските обичаи

Сурва – една дума, изпълнена с живот, сила и мистерия, която се свързва с едни от най-архаичните и пъстроцветни традиции на Балканите. Ако обичате внушителните фестивали, шествията с маски и фолклорния заряд, който разтърсва душата, Международният фестивал на маскарадните игри „Сурва“ в град Перник е едно от събитията, които задължително трябва да добавите в списъка си. През 2025 г. този емблематичен фестивал ще отпразнува поредното си издание с още по-голям размах, включвайки български и чуждестранни групи, готови да превърнат улиците в сцена на културен сблъсък, маскарадни танци, огън, звънци и много настроение.

Какво представлява Сурва: Корени и история на фестивала

Сурва е свързана с изконните български обичаи, при които костюмирани мъже (а в някои области и жени) играят танци и ритуали за прогонване на злите духове и осигуряване на плодородие. В България тези маскарадни традиции се наричат „кукерство“, „сурвакарство“ или „станчинарство“ в различните региони. Те имат един и същ замисъл – чрез силния звън на хлопки, звънци и звънчета, чрез плашещи (или колоритни) маски и костюми, чрез специални танцови движения да се прочисти пространството от негативни сили и да се привлече благополучие за общността.

Корените на тези традиции често се отнасят към езическите култове, свързани с плодородието и цикличността на сезоните. С течение на времето практиките са се преплели с християнските празници. Обичайно се провеждат около Нова година, Васильовден или Йордановден, в зависимост от конкретния район. В Западна България, по-специално в Пернишко, сурвакарите излизат в нощта срещу 14 януари (по стар стил) или по време на зимните празници, за да изпълнят ритуала „Сурва“ – оттам идва и името на фестивала.

Първото официално издание на фестивала „Сурва“ в Перник се организира през 1966 г., с цел да се съхрани и популяризира регионалната фолклорна традиция на сурвакарските маскарадни игри. Постепенно мащабът на събитието расте – групи от цяла България идват да участват, а след промените през 90-те години фестивалът се отваря и за чуждестранни формации, което го превръща в международно събитие. По данни на организаторите, в най-новите издания са регистрирани стотици маскарадни групи и десетки хиляди участници и зрители.

Мястото на Сурва 2025: Перник – индустриален град с традиции в сърцето на България
Перник, разположен в Западна България, само на около 30 км от столицата София, исторически е известен като индустриален център, свързан с добива на въглища и металургията. Не е най-популярната туристическа дестинация, но фестивалът „Сурва“ я нарежда сред ключовите културни точки всяка зима.

Най-лесно може да се пристигне през София – със собствен автомобил, с влак или с автобус. Пътуването трае средно 30-60 минути в зависимост от трафика. По време на фестивала обикновено има и допълнителни автобусни линии, организирани за посетителите. Тъй като интересът към Сурва е голям, хотелите в Перник и околността се запълват рано, затова е добре да резервирате предварително. Някои хора предпочитат да нощуват в София и всеки ден да пътуват до Перник, особено ако желаят по-голям избор на нощувки и развлечения извън фестивала.

Защо Сурва е сред най-големите маскарадни фестивали в света
Обикновено се твърди, че Сурва е най-големият по рода си фестивал на Балканите и един от водещите в Европа, а това не е случаен факт. В рамките му се събират стотици групи от България и десетки чуждестранни формации, които предлагат своите маскарадни обичаи. Цялата атмосфера се съчетава с местния колорит на пернишките сурвакари, известни с огромни, страховити маски, животински кожи и тежки звънци. През 2015 г. обичаят „Сурва“ в региона на Перник е добавен към списъка на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство, което показва неговото уникално световно значение.

Какво да очакваме от Сурва 2025
Фестивалът обикновено продължава няколко дни – най-често уикенда в края на януари или началото на февруари. През тези дни се случват множество мероприятия. Има официална церемония по откриването, цветни шествия на групите, изложби, базар за местни занаяти, традиционна кухня, концерти на открито и още много.

Ключов момент са маскарадните шествия из централните улици и площади на Перник. Участниците, наричани тук сурвакари, са облечени в автентични костюми: смесица от овчи кожи, ризи, специфични накити и огромни маски, често представящи митични зверове, птици или дяволи. Съпроводът е невъобразим звън от хлопки и чанове, които весело дрънкат при всяко движение, за да прогонят злите сили. Има жури, което оценява групите по различни критерии: автентичност, костюми, хореография и музикално изпълнение.

Освен това, из целия град се организират временни павилиони и кътове, където се предлагат местни специалитети – горещи напитки, месни деликатеси, сувенири с фолклорна тематика и много музика. Веселите тълпи се стичат да гледат представлението, а междувременно сформират свои групи за импровизирани танци и снимки с маскираните участници.

Как да се подготвим за пътуването
Важно е да планирате ранни резервации за хотел или къща за гости, защото търсенето надвишава наличните места в Перник по време на фестивала. Ако решите да нощувате в София, ще трябва да се придвижвате всекидневно, което не е сложно, но изисква организация.

Не забравяйте, че януари/февруари в България могат да бъдат студени месеци. Вземете си достатъчно топли дрехи, удобни обувки и бъдете подготвени, че шествията и уличните купони продължават с часове. Най-вероятно ще ходите много, ще стоите на открито, ще снимате и ще се наслаждавате на многолюдната енергия.

Защо Сурва е толкова вълнуваща
Маскарадните игри създават особен синтез между архетипните страхове и радости на човешкия живот. Зад страшните маски се крие древна символика – чрез тях хората вярват, че прогонват злото и същевременно си осигуряват късмет и плодородие за годината. Танците и звънците служат като „магическа защита“, която предпазва общността. Сурва в Перник е цялостно преживяване, защото привлича хилядно множество и превръща студените зимни дни в празничен триумф на звуци, цветове и сцени.

Извън Перник – какво още да видим
Ако сте решили да дойдете специално за Сурва 2025, можете да комбинирате посещението с разглеждане на други български забележителности. София е само на половин час път – там може да посетите катедралата „Александър Невски“, Националния исторически музей, Витоша за ски или трекинг. Ако имате повече време, не е далеч да се отправите към Рилския манастир – един от символите на българското Средновековие. Любителите на винени турове могат да разгледат местните винарни из региона.

Международният контекст
Сурва 2025 ще бъде особено интересна, защото организаторите редовно канят маскарадни групи от цяла Европа и дори от далечни континенти. Срещата между българските сурвакари и участниците от други държави създава богата палитра от стилове. Тази интеркултурна комуникация не само забавлява, но и обогатява зрителите, показвайки колко универсална е човешката нужда да се маскираме, танцуваме и прогонваме злото.

Как да направим преживяването незабравимо
Освен да присъствате на основните шествия, можете да потърсите уъркшопи за изработване на маски, да се включите в документални прожекции за кукерската и сурвакарската традиция, или да се възползвате от възможностите да опитате традиционна българска кухня на различни сергии. Важното е да се отдадете на атмосферата и да разговаряте с хората, защото най-ценните истории често се разказват неофициално – от уста на уста.

Международният фестивал на маскарадните игри Сурва 2025 в Перник е кулминация на едно вековно наследство, което днес заема почетно място в културния календар на България и на Балканите като цяло. Дали сте любители на фолклорната музика, историите за зли духове и добри магии, или пък просто търсите силен адреналин сред звънци и маски, Сурва ще ви предостави зрелище, което няма да забравите. Зимният студ се сгрява от горещото сърце на танцьорите и колективната енергия на тълпите, а мракът на януарската нощ се осветява от огън, факли, бенгалски огньове и усмивките на хиляди хора, обединени в радостта от фолклорната магия.
Ако търсите уникално преживяване, което да разкаже много за българската душевност и да ви накара да видите един по-различен образ на страната, Сурва 2025 е мястото, където традицията и съвремието се сливат в мощен маскарад. Подгответе се за силни звуци, цветове и впечатления, които ще отнесете у дома като незаличима картина на Балканското гостоприемство и на онова древно човешко желание – да се пречистим от злото и да празнуваме живота.

Всички статии