Почивки Сардиния, Италия

Информация за Сардиния
Сардиния
Сардиния, италиански Сардиния, остров и регион в Италия, втори по големина след Сицилия сред островите в западната част на Средиземно море. Разположен е на 120 мили (200 км) западно от континенталната част на Италия, на 7,5 мили (12 км) южно от съседния френски остров Корсика и на 120 мили (200 км) северно от бреговете на Африка. Столицата е Каляри. Площ 9 301 кв. мили (24 090 кв. км).

Ще бъдете очаровани от малките заливчета, които се намират в дивите кътчета на кристалните морета, ще се удивите да видите чудесата, които природата с търпение през вековете е създала в грандиозните пещери, които проникват в сърцето на острова.

Тъй като е толкова древна земя, ерозията на вятъра и дъжда е направила така, че Сардиния няма високи планини; въпреки това тя е предимно планинска, характеризираща се с плата и групи от хълмове.

В региона има много исторически и археологически обекти; най-известните определено са нурагите: има повече от 7000 екземпляра, разпръснати из целия остров, по един на всеки 3 кв. км, които представляват най-впечатляващите мегалитни паметници в Европа. Те се намират само в Сардиния: къде е най-важният? В Барумини името му е Су Нуракси.

География

Сардиния е обединена в геологично отношение с Корсика, като и двете са разположени по планински пояс, издигащ се на над 13 000 фута (3950 м) от околното морско дъно, с континентален склон, дълбоко набразден от подводни каньони. Островът е остатък от херцински блок, известен като Тиренски континент; скалите му са предимно от палеозойската ера (преди около 541 до 252 млн. години). В югозападната част на острова преобладават шисти от камбрийския период (преди около 541 до 485,4 млн. години), докато карбо-пермските гранити съставляват повече от една трета от общата площ на острова, главно в източните възвишения Галура, Гочано, Нуоро и Сарраб.
Релефът на острова е доминиран от планини от гранит и шисти. Най-високата точка е планината Ла Мармора (6 017 фута [1 834 метра]) в масива Дженаргенту. Климатът е субтропичен и средиземноморски. Валежите варират от 24 инча (600 mm) в равнините до 39 инча (990 mm) в планините. Реките в Сардиния, сред които най-важните са Тирсо и Флумендоса, са къси и пълноводни.
Голяма част от обработваемата земя на острова е предназначена за отглеждане на зърнени култури и плодове. По-голямата част от необработваемите земи са покрити с макхия - ливади, смесени с храсти от цистус, лентиск, мирта, бодлива круша и дъбове джуджета. По бреговете и скалите се среща богата соленолюбива растителност, а по крайбрежието се простират солени блата. Повечето от бозайниците са като тези, които се срещат в Италия, но някои от тях заслужават специално споменаване: сардинска ласка, местна дива котка, муфлон (дива овца, която се среща само в Сардиния, Корсика и Кипър) и нос заек.


Сардиния в обединена Италия

През 1861 г. Виктор Емануил II е провъзгласен за крал на Италия и островът става част от обединената италианска държава. Специфичният език и култура на Сардиния, както и географската ѝ изолация от континенталната част на Италия обаче я превръщат в нещо като забравена провинция. След Първата световна война е създадена Партията на сардинското действие, която настоява за автономия на острова, но възходът на фашистите на Бенито Мусолини я принуждава да прекрати дейността си. Когато през 1940 г. Италия влиза във Втората световна война на страната на силите на Оста, летищата на острова са използвани като бази за нападения в Средиземно море. През 1943 г. започват въздушни атаки на съюзниците срещу острова, които стават все по-интензивни с наближаването на времето за инвазия в Сицилия. Германците увеличават броя на въздушните ескадрили в Сардиния, но през юли съюзническите въздушни атаки правят много летища неизползваеми. На 18 септември 1943 г. италианските сили прогонват последните германски войски от острова. Той е окупиран от малък брой съюзнически войски. Движението за автономия се възражда след войната и през февруари 1948 г. Сардиния окончателно става самоуправляващ се регион на Италия.

Съвременният остров

Въпреки че италианският език (включително генуезкият и тосканският диалект) е лингва франка, в различни региони се говори сардински, каталонски и арабски. Лоялността и гостоприемството към чужденците характеризират сардинския кодекс на честта. Фолклорът и занаятите на острова са в изобилие. В градовете и селата се провеждат ежегодни фестивали. Повечето от тях включват конни подвизи, изящно бродирани костюми, пеене и танци, често под съпровода на лаунедас - троен кларинет. Сардиния е сред най-слабо населените региони на Италия.
Селското стопанство остава важен отрасъл на икономиката. Естествените пасища покриват повече от половината от територията на Сардиния. Широко разпространено е отглеждането на овце и кози. Произвеждат се пшеница, ечемик, грозде, маслини, корк и тютюн. Важен е риболовът на риба тон, омари и сардини. Сардиния е богата на полезни изкопаеми, но традиционната минна индустрия на острова пострада през 21 век. Преработвателната промишленост включва топене на олово и цинк и производство на алуминий и алуминиев оксид. Има петролни рафинерии и нефтохимически комплекси. Сред другите отрасли са хранително-вкусовата промишленост, производството на текстил и кожи, дървообработването и електротехниката. Услугите и държавната администрация стават все по-важни икономически сектори през XXI век. Туризмът е съсредоточен основно по крайбрежието, въпреки че пътната мрежа е разширена и значително подобрена. Островът е свързан с континентална Италия както по въздух, така и по море, но относителната изолация на острова е запазила много традиции.

Най-доброто време за посещение на Сардиния

Със своите райски плажове, които са на една ръка разстояние от цяла Европа и Средиземноморския басейн, Сардиния е любима дестинация за лятна почивка. Но дали наистина лятото е най-доброто време за посещение на Сардиния?

Макар че много хора в северноевропейските страни изглежда вярват, че Сардиния е тропически остров, всъщност това не е така и там има сезони - макар че времето не варира толкова драматично, колкото на други места. Лятото в Сардиния вероятно е най-дългият сезон, докато зимата е кратка, мека и дъждовна по крайбрежието и по-студена и снежна в планинската част на страната.

Трябва да имате предвид, че Сардиния е голям остров - вторият по големина в Средиземно море след Сицилия. Това означава, че това, което ще съобщя тук по отношение на времето, е приблизително.
Друго нещо, което трябва да вземете предвид, е, че въпреки че лятото в Сардиния трябва да бъде слънчево и сухо, може да се сблъскате с гръмотевични бури и дъжд - понякога значително повече от очакваното.

Пиковият сезон в Сардиния е лятото: Юни, юли и август, както и първата половина на септември, се посещават от най-много туристи. Температурите са горещи и можете да очаквате средни стойности между 28° и 32° C (82,4° и 89,6° F), а когато островът бъде засегнат от гореща вълна, те могат да достигнат до 40° C (това е 104° F). Добрата новина е, че в Сардиния духат редовни ветрове, така че там почти никога не е задушно.

времето в сардиния

Най-добро време за посещение на Сардиния за разходка по плажовете

Ако всичко, което искате да правите по време на пътуването си до Сардиния, е да се отпуснете на плажа, тогава няма съмнение: посетете Сардиния през летните месеци, от юни до средата на септември. Тогава на острова цари истинско плажно време - топли, слънчеви дни с периодичен вятър и много малка вероятност за дъжд.

Ето няколко съвета, за да се възползвате максимално от лятото в Сардиния:
  • Бъдете подготвени за по-големи тълпи от туристи и никога не очаквайте плажовете да са празни;
  • Резервирайте предварително за най-добрите оферти за полети и настаняване;
  • Приемете, че цените могат да бъдат малко по-високи от очакваното.

Най-добро време за посещение на Сардиния за пешеходен туризъм

Ако основният ви интерес е към пешеходния туризъм, планирайте да посетите Сардиния между март и май и през октомври. Пролетта е чудесно време за пешеходен туризъм, тъй като природата е в пълен разцвет. Тогава също така дните започват да стават по-дълги, температурите все още са много меки и приятни, а вероятността за дъжд е по-малка. Октомври е чудесен месец за крайбрежни преходи или преходи до уединени плажове, тъй като след като стигнете до тях, все още ще можете да плувате!

Някои съвети за пешеходни преходи в Сардиния:
  • Винаги носете туристически обувки: някои пътеки могат да бъдат по-сложни, отколкото очаквате;
  • Носете шапка и слънцезащитен крем: слънцето все още може да е силно!
  • Никога не се разхождайте сами: някои райони са много изолирани и ако се загубите или нараните, ще ви бъде трудно да получите помощ;

Най-добро време за посещение на Сардиния за разглеждане на забележителности

Можете да се наслаждавате на разглеждането на забележителности в Сардиния през цялата година, макар че има вероятност летните горещини да ви накарат да се откажете и да се насочите направо към плажа. За да имате възможност да посетите градове, села и археологически обекти без горещините на летните месеци или без да се притеснявате от дъжд или студено време, посетете Сардиния през раменния сезон - от март до май, септември и октомври.

Ето няколко съвета за разглеждане на забележителности в Сардиния:
  •  
  • Не е необходимо да резервирате предварително забележителности или музеи, но проверете два пъти уебсайта им за актуално работно време;
  • Някои обекти са безкрайно интересни с екскурзовод: обикновено можете да наемете такъв на място;
  • Някои музеи и обекти в по-малките градове затварят за обедна почивка.