Почивки Пулия, Италия

Информация за Пулия
Пулия
Пулия, известна още като Апулия, се намира в южната част на Италия, в подножието на италианския ботуш. Районът не е сред традиционните туристически дестинации в Италия, но става все по-популярен, тъй като туристите откриват разнообразното му очарование: барокови градове, белосани къщички тип "труло", маслинови горички и овощни градини, синьо море и плажове, много слънце и отлична кухня.

Регионът е разделен на шест провинции: Бари (столица на региона), Бриндизи, Фоджа, Лече, Таранто и наскоро създадената провинция Барлета-Андрия-Трани. Районът около Лече и най-южният край на "петата" се нарича Саленто. Апулия граничи с областите Кампания, Молизе и Базиликата. Най-известният обект в Базиликата - пещерният град Матера, се намира близо до границата с Пулия и е добро допълнение към обиколката в този регион.

Почти винаги управлявана от чужденци, Апулия е била предимно феодален земеделски регион и характерът ѝ днес все още отразява сравнително скромното ѝ земеделско минало. Най-славното време за Апулия вероятно са вековете, когато гръцките колонисти основават градове в Южна Италия. Сега в Пулия не може да се види много от градовете на Магна Греция, но керамиката от този период ("апулийска керамика") е оцеляла в музеите тук и по света. Римляните създават тук важни пристанища, които обслужват империята; Апийският път, който започва в Рим, завършва в Бриндизи, като краят му все още е отбелязан с една оцеляла римска колона (нейният близнак сега се намира в Лече). Следващият период, който оставя ярък отпечатък върху пейзажа на Пулия, е Средновековието, когато се строят величествени църкви в характерния за Пулия романски стил с добавени елементи, повлияни от търговията на района с Изтока. През XIII в. Пулия е управлявана от "Чудото на света", императора на Свещената Римска империя Фридрих II, който построява редица замъци в региона, които все още са сред най-забележителните му забележителности.

Подобно на останалата част от Южна Италия, регионът преживява трудни десетилетия и е свидетел на голяма емиграция, тъй като пулиите се отправят на север или в чужбина, за да търсят късмета си. В днешно време, въпреки че по-бедните квартали на градовете все още имат лоша репутация, за пътника това е доста удобно и уредено място. Инвестициите в промишлеността и строителството водят до това, че в районите около големите пристанища на Пулия - Бари, Бриндизи и Таранто - преобладават грозни промишлени сгради и брутални модерни жилищни блокове и строителни площадки, но далеч от тези забележителности се намират обширни площи с привлекателна природа. Голяма част от вътрешността на региона е покрита с маслинови горички, преплетени с овощни градини и други култури. Ако досега сте виждали само малки маслинови горички, безкрайните "гори" от маслинови дървета са изненадваща гледка. Въпреки че районът е сух и с малко валежи, пулиезите отглеждат големи количества плодове и зеленчуци, а кухнята им е богата на местни продукти като боб, цикория и броколи.

Местна паста
За много пътници Пулия е отправна точка за Гърция, Албания и бивша Югославия, като фериботите пресичат Адриатическо море от Бари и Бриндизи. За други тя е входна точка за Италия и в миналото регионът е имал проблеми с притока на нелегални имигранти. В днешно време се наблюдава нова (и по-желана) вълна от пристигащи: туристи и "доброжелатели", привлечени от слънчевия климат, крайбрежието и селските райони. При все по-голямото внимание от страна на любителите на Италия чужденци, районът се превръща в туристическа дестинация. Има много нови и модернизирани хотели, ваканционни апартаменти и пансиони. Един от най-популярните видове туризъм е настаняването в масерия. Масериите са били големите къщи в центъра на големи земеделски имоти: сега те често предлагат комфортно настаняване в селски райони, често с екстри като спа центрове и готварски курсове.

Забележителности
Най-впечатляващата туристическа атракция на Пулия - поради своята уникалност - е районът на трулите около Алберобело (обект на световното наследство на ЮНЕСКО). Труло е обикновена сграда със стени от сухи камъни и куполообразен покрив, увенчан с конус. Те са разпръснати из зелената долина Valle d'Itria, а в Алберобело големите групи от белосани трули създават необичайна и запомняща се гледка. В по-изтънчен стил е и Лече, град, известен с бароковата си красота: целият в златни камъни и елегантна архитектура от XVII в. с множество херувими и зеленина. Като цяло по-малките градове на Пулия и провинцията са по-добри дестинации за почивка от големите пристанищни градове. Мартина Франка, Локоротондо, Чистернино и Остуни са живописни градове на хълмове, разпръснати из долината на Итрия. По крайбрежието Отранто е един от най-привлекателните морски курорти с живописен стар град и синя вода. В околностите на Таранто се намират очарователни подземни светилища и църкви, а в Castellana Grotte, близо до Алберобело, има впечатляващи естествени пещери, които се посещават с екскурзовод.

Малките острови Тремити са оживени дестинации за еднодневните туристи, които се наслаждават на почивката на гористия полуостров Гаргано - национален парк със скалисти брегове и популярно място за почивка. Районът Саленто е друг популярен избор за лятна почивка: това е полуостровът, съставляващ най-ниската част от петата част на италианския ботуш.

Много католически поклонници се отправят към Сан Джовани Ротондо, мястото, свързано с Падре Пио - брадатият съвременен светец, когото можете да видите изобразен върху планини от евтин религиозен кич из цяла Италия. Сред другите религиозни обекти са църквата "Свети Никола" (Basilica di San Nicola) в Бари, където в криптата се намират останките на "Дядо Коледа" (откраднати от Турция от предприемчивите Барези). За любителите на киното, които искат да се насладят на по-различен вид поклонение, може да е интересно да се отбият до Кастеланета, родното място на Рудолф Валентино. Ако пътувате с автомобил, ще можете да посетите интригуващите замъци на Фридрих II, включително загадъчния осмоъгълен замък Кастел дел Монте, друг обект на световното културно наследство.