Почивки Кампания, Италия

Информация за Кампания
Кампания
Кампания, регион, Южна Италия, на брега на Тиренско море, между река Гариляно (Долно Лири) (на север) и залива Поликастро (на юг). Регионът включва провинциите Авелино, Беневенто, Казерта, Неапол и Салерно. Кампания е планинска и хълмиста, като в крайния изток неаполитанските Апенини отстъпват място на малко по-ниските възвишения на планините Матезе и Пичентини, а на юг планинската област Чиленто се простира до крайбрежието. Крайбрежните низини на север от Неапол (басейнът на река Волтурно и Тера ди Лаворо) и на юг от Салерно (равнината на долното течение на река Селе) са отделени една от друга от вулканичните области около Неаполитанския залив - Кампи Флегрей и Везувий, както и от планините Латари, които се простират навътре в сушата от полуостров Соренто. Единствените реки с по-голям размер са Волтурно и Селе с техните притоци. Сред междупланинските басейни най-важен е Беневенто.

Древна Кампания, въпреки че границите ѝ са разширявани няколко пъти, е по-малка от сегашния регион и се ограничава до района между Волтурно (древния Волтурн) и полуостров Соренто. Рано заселен от гръцки колонисти и от етруските, регионът е доминиран от град Капуа (съвременен Санта Мария Капуа Ветере) след основаването му през VI в. пр. н. е. Кампани, римското име на жителите на Капуа, а по-късно и на Кампанската равнина, всъщност е предримско и се появява с окончания (суфикси), изписани на оскански (древен италиански диалект) върху монети, сечени за или от самнитите, завоеватели на Кампания в края на V в. пр.н.е. Самнитската Капуа става съюзник на Рим около 340 г. пр.н.е., а целият регион е романизиран към края на IV в. и по-късно процъфтява като колония, а след това и като регион на Римската империя. Кума, Нола и Путеоли (днешен Поцуоли) са били важни антични центрове. След падането на Рим Кампания е окупирана последователно от готите, византийците и лангобардите. Завладяна от норманите през XI в. и включена в състава на Сицилианското кралство през XII в., тя става част от Неаполитанското кралство след Сицилианската война срещу французите през 1282 г. Кампания е обединена с Италия през 1860 г.

Основните земеделски райони на Кампания са плодородните крайбрежни низини, особено тези на Terra di Lavoro и равнините около Везувий. Използването на земята в тези райони е интензивно и се характеризира с интеркултурно земеделие, при което парцелите произвеждат зърнени култури на земята, плодове на дърветата по краищата на парцелите и грозде от лозите, които се простират между дърветата. Основните култури са плодове (кайсии, ябълки, праскови, орехи, цитрусови плодове и грозде), ранни зеленчуци и цветя, както и технически култури като тютюн и коноп. Кампанските вина са известни в цяла Италия. Риболовът е важен в Неаполитанския залив, като водещите пристанища са Прочида и Торе дел Греко. Кампания е единственият регион в Южна Италия с голяма концентрация на промишленост, като по-голямата част от нея е съсредоточена в Неапол, столицата на региона, а друга част - около Салерно. Основните отрасли са металургия, химическа промишленост, машиностроене и производство на инструменти, текстилна промишленост, селскостопанска промишленост (консервиране, мелене на брашно, макарони, тютюн) и корабостроене. В Неапол и предградията му процъфтява занаятчийската промишленост, в която се обработват корали, перли, черупки от костенурки, кожи и дантели. Туристическата търговия в Неапол, на полуостров Соренто и на островите Капри и Иския е основен източник на доходи. Неапол е водещо италианско пристанище и регионален транспортен център. Вътрешните крайбрежни комуникации в региона са сравнително лесни, но силно разчлененият характер на вътрешността затруднява автомобилното и железопътното пътуване "през зърното", в посока запад-изток, до построяването на скоростната магистрала Autostrada del Sole.


Най-добро време за посещение на Кампания

Най-доброто време за посещение на регион Кампания в Италия е от май до октомври, когато температурата е приятна или топла, а валежите са ограничени или незначителни. Най-високата средна температура в Кампания е 30°C през август, а най-ниската - 12°C през януари.

В регион Кампания преобладава средиземноморският климат. Лятото е горещо и сухо, а през зимата температурата е мека. Средната годишна температура за Кампания е 20° градуса, а за една година падат около 498 мм дъжд. Сухи са 197 дни в годината със средна влажност 69% и UV-индекс 5.
 

времете в кампания италия


Пътуване и престой в Кампания

Ако планирате да посетите Кампания, разгледайте тези известни туристически агенции. Те са оценени като най-добри от пътуващите и предлагат изгодни цени за всеки бюджет.

Почивката в Кампания ще ви отведе до покритите с вили склонове на Соренто, тлеещия Везувий и Неапол - родното място на пицата.

Югозападната част на Италия
Кампания, известна още като Неаполитанската ривиера, е вторият по население регион в Италия. Лесно е да се разбере защо всеки иска да получи парче от пицата в този район. Бреговата линия се извива около напоените със слънце заливи на Соренто и Неапол на югозападното крайбрежие на Италия. Във вътрешността на страната пък се намират древни руини като Помпей и природни чудеса като Везувий.

Соренто и Амалфийското крайбрежие
Космополитни градове и селски градчета са разположени по крайбрежието на Кампания. Лидер е Соренто със своите дизайнерски бутици и кафенета на тротоара. Заобиколете полуострова и ще стигнете до селцето Маса Лубрензе. Продължете още малко и ще видите крайбрежието Амалфи. Тук градове като Равело и Позитано се разливат по скалите в масиви от къщи в пастелни цветове.

Иския
В Кампания се намира и остров Иския. Този остров е столицата на разкоша в Италия. Неговите качества за отдих и почивка започват от плажовете му. Плажът Маронти на южното крайбрежие например се простира на три километра. След това трябва да се обърне внимание на спа-центъра на острова - наоколо има повече от 70 термални извора и кални бани.